מה עושים כשאין ועד בית

נתחיל עם השורה התחתונה – ועד בית לבניין הוא הכרח. ועד הבית יכול להשפיע על איכות החיים בבית המשותף, כמו גם על אופן הניהול שלו. אחזקה ותחזוקה של הבניין ישפיעו על הנראות שלו, כל שכן על ערך הדירות. ללא ועד הבית, הבניין לא יהיה מטופח ונקי, הרכוש המשותף יוזנח, ואם יהיו משימות תחזוקה, לא יהיה מי שידאג לטפל בהן, מה שיפגע גם במחירי הדירות. לכן ועד בית הוא נכס אמיתי. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, המון בניינים מתמודדים עם אתגר גדול: הדיירים אינם מעוניינים לנהל את הבניין בצורה עצמאית. אם גם הבניין שלכם מתמודד עם אתגר דומה, אל דאגה. ישנם המון פתרונות שעומדים לרשותכם ותוכלו לאמץ, כדי להבטיח שהבית המשותף ינוהל ביד רמה גם בהיעדר מתנדבים לוועד הבית. 

פנו למפקח על רישום המקרקעין

במידה ואף דייר לא התנדב לתפקיד יש לכם אפשרות לפנות לערוצים משפטיים, או במילים אחרות למפקח על רישום המקרקעין. הוא מצדו בעל סמכות למנות אדם פרטי אשר ימלא את חובות וועד הבית. אדם זה יקבל שכר עבור שירותיו, ואת שכרו יממנו בעלי הדירות. חשוב לציין שהאדם שימונה אינו חייב להיות דייר בבניין, מה גם שתהליך מסוג זה עשוי לקחת זמן, שכן כרוך בהליך משפטי ולא פעם יכול לגרור התנגדות מטעם דיירים אחרים. אולם המטרה משותפת לכולם והיא להקים איזו מסגרת ניהולית לבניין, גם בהיעדר שיתוף פעולה מרצון של הדיירים. 

העסיקו חברת ניהול

בשנים האחרונות בתים משותפים רבים בוחרים להעסיק חברת ניהול ותחזוקה אשר תפקח על הניהול השוטף של הבניין. גישה זו מעניקה פתרון ניהול מובנה ויעיל ומייתרת את הצורך בוועד הבית. חברת הניהול נוטלת על עצמה את האחריות ואת התפקידים שוועד הבית היה נוהג לבצע, ומציעה שירות מקיף לבחירת הדיירים, הכולל ניהול פיננסי, תחזוקה שואפת, תחזוקה מונעת, ביטוח, ולא פעם, גם את ייצוג הדיירים בעניינים משפטיים. יש לדעת, שכדי להעסיק חברת ניהול נדרשת הסכמת רוב של הדיירים. אך כאשר יש אותה, אין מניעה להעביר את השרביט לחברת הניהול המקצועית. 

מנו ועד בית במיקור חוץ

זה אולי נשמע מצחיק, אך בהחלט יש אפשרות כזאת. תוכלו לבחור להעסיק ועד בית חיצוני בתשלום. אופציה זו מאפשרת לדיירים לבחור באדם פרטי או בגוף ייעודי אשר ינהל את ענייני הבניין מא' ועד ת', או בהתאם לצרכים ספציפיים. וועד הבית אשר יועסק, ייצג את האינטרסים של הדיירים באופן מלא, מה גם שהעסקת וועד בית במיקור חוץ, מציעה פתרון חסכוני, משלמים רק פר שירותים שניתנו, ולכן לרוב, התשלום יהיה נמוך יותר. בד בבד, יהיה לבניין וועד בית חיצוני, אשר אינו מעורבב בענייני הבניין ויכול לקבל החלטות בזריזות, כל שכן לייעל את משימות התחזוקה.

בחנו את האפשרויות שלכם כדי להגיע לאחת הטובה ביותר

לכל אפשרות שהוצגה יש מערך יתרונות וחסרונות, אולם בהיעדר ועד בית בבניין, עליכם לבחור את האופציה המתאימה ביותר, שתבטיח ניהול מקצועי ויעיל אשר תואם לצרכים שלכם, ולהיקף השירותים שתהיו מעוניינים לקבל.

אז נכון, העובדה שאף דייר לא התנדב לוועד הבית יכולה להיראות מרתיעה בהתחלה, אולם ישנם לא מעט פתרונות אלטרנטיביים שיאפשרו לכם להתמודד עם האתגר, ולהבטיח שהבניין שלכם בכל זאת יהיה מנוהל על הצד הטוב ביותר.

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

איך להכין רוגטקה

סקירה זו צוללת לתוך התהליך המורכב של יצירת המאפה היהודי המסורתי, רוגאטקה. הוא מספק מדריך שלב אחר שלב כיצד להכין