בחירות לראשות העיר

הבחירות לראשות העיר – מהי ומה החשיבות שלה ?

בחירות לרשויות המקומיות מתקיימות במדינות רבות, והן נפוצות מאוד בישראל. הבחירות לרשויות המקומיות מתקיימות כל 5 שנים, ביום ג' השלישי בחודש חשוון [ אם השנה הקודמת לשנת הבחירות הייתה מעוברת, יום הבחירות יתקיים ביום ג' הראשון של חודש חשוון], ובסמוך לבחירות לראשות הממשלה. ראש העיר הוא המנכ"ל של העיר, והוא ממונה על ניהול כל ההיבטים של השלטון בעיר.

מי זכאי  להצביע בבחירות לרשויות המקומיות ?

בבחירות לרשויות המקומיות, זכאי להצביע כל מי שעונה על התנאים הבאים :

         כל מי שמלאו לו 17 שנים עד ליום הבחירות, כולל.

         פרטיו וכתובתו יהיו רשומים בפנקס הבוחרים לרשויות המקומיות

         במהלך 18 החודשים שקדמו ליום הבחירות, הבוחר לא היה רשום בפנקס הבורחים של רשות מקומית אחרת, שהתקיימו בה בחירות.

הבחירות לראשות העיר הן אחד האירועים החשובים ביותר בכל עיר. ראש העיר יכול לקבל החלטות מרכזיות שמשפיעות על כל אזרח. ראש העיר אחראי גם על אכיפת החוקים המקומיים, ניהול מחלקות העיר ומינוי ראשי מחלקות, הכנת תקציב שנתי ויצירת תכניות ארוכות טווח לקהילה.

בחירות לרשויות המקומיות

איך מצביעים לרשויות המקומיות ?

ביום הבחירות, יש להגיע לכתובת הקלפי הרשומה לך בהודעה לבוחר שקיבלתי לכתובת המעודכנת במשרד הפנים.

חשוב להגיע להצבעה בבחירות לרשויות המקומיות עם תעודה מזהה, באמצעות אחת מהתעודות הבאות, הנושאת תמונה של הבוחר :

·        תעודת זהות הנושאת תמונה של הבוחר, ואשר הונפקה על ידי משרד הפנים.

·        דרכון ישראלי בתוקף

·        רישיון נהיגה ישראל בתוקף 

הבוחר יזוהה על ידי וועדת הקלפי וישאיר אצלם את התעודה, עד לתום ההצבעה, ויקבל 2 מעטפות הצבעה חתומות כדין – מעטפה לבנה לבחירת רשימה לרשות המקומית ומעטפה צהובה לבחירת ראש הרשות המקומית. ההצבעה הינה חסויה ולכן הכנסת הפתקים למעטפות, תתקיים מאחורי פרקוד – שם יש להכניס פתק לבן עם שם המועצה למעטפה הלבנה ופתק צהוב עם המועמד שאתה רוצה שיהיה ראש העיר למעטפה הצהובה.

לאחר הכנסת פתקי ההצבעה למעטפות, משלשלים את המעטפות לתיבת הקלפי ולעיני ועדת הקלפי.

הזכויות שלך בבחירות לרשויות המקומיות

מצביע שאינו מסוגל לבצע את הפעולות הפיזיות בתא ההצבעה לבדו בגלל נכות או מחלה, רשאי להגיע עם מלווה שיעזור לו בהצבעה, ופרטיו ירשמו בפרוטוקול על ידי ועדת הקלפי המקומית. המלווה אינו יכול להיות מנהל או עובד במוסד שבו שוהה המצביע, או חבר בוועדת הקלפי.

אנשים המוגבלים בניידותם זכאים להצביע בקלפי נגישה. בנוסף, המלווה צריך להציג אישור, כי הוא אכן המלווה ושיש צורך בשירותו.

מי שאינו אזרח ישראל ושמו מופיע ברשימת הבוחרים, יזדהה בפני ועדת הקלפי בתעודת זהות שעטיפתה כתומה. אם שמו מופיע ברשימת הבוחרים, יוכל להצביע גם במקרה ופג תוקף רישיון ישיבתו בישראל.

נשים מוסלמיות או דרוזיות, שמסיבות דתיות אינן מציגות תצלום בתעודת הזהות שלהן, יורשו להצביע, אם במקום שבו אמור להופיע תצלומן בתעודת הזהות, הוטבעה החותמת "בהיתר שר הפנים".

למה כדאי להצביע?

ההצבעה בבחירות לרשויות המקומיות היא לא רק חשובה, אלא גם אחריותך כאזרח. כאזרחים, מוטלת עלינו החובה להשתתף בתהליך הדמוקרטי ולדאוג שקולנו יישמע. אסור לנו לתת לאדישות לעצור אותנו מלהצביע, כי זו חובתנו לוודא שאנו מיוצגים בממשלה.

לכולנו יש קול, והאחריות שלנו להשתמש בו. הצבעה היא אחת הדרכים שבהן נוכל לוודא שקולנו נשמע. במדינה דמוקרטית, ההצבעה היא הזכות החשובה ביותר של כל אזרח. כשאתה מצביע, אתה אומר "אכפת לי מהקהילה שלי ואני רוצה להיות חלק מתהליך קבלת ההחלטות".

 

 

 

 

 

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

העתיד של ניהול רשתות

מאמר זה חוקר את עתיד ניהול רשתות, ומספק תובנות לגבי הטכנולוגיות והמגמות המתפתחות שאמורות לחולל מהפכה קריטית זו. עם הופעתן

פלאים אדריכליים בבנייה

פוסט זה בבלוג חוקר כמה מהפלאים הארכיטקטוניים מעוררי ההערצה הנבנים כיום ברחבי העולם. על ידי התעמקות בעיצוב החדשני, בחומרים החדשניים